Hazır Beyan Sistemi nedir, nasıl beyan verilir?

Hazır Beyan Sistemi nedir, nasıl beyan verilir?
14 Şubat 2017 - 16:56
Güncelleme: 02 Mart 2017 - 21:17

2017'de, 2016'ya ilişkin kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve gelirleriyle ilgili kazançlarının gelir vergisi beyannamelerini “Hazır Beyan Sistemi” ile verecekler. Hazır Beyan ile alakalı bilmek istediğiniz her şey.

Hazır Beyan Sistemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sistesi üzerinde çalışan, internet üzerinden beyanname vermeyi sağlayan bir sistemdir. Hazır Beyan Sistemi www.gib.gov.tr adresi üzerinden kişinin özel bilgileri girilerek sisteme giriş sağlanır.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Şubat 2017 - İstanbul
 
Mükaellefler kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve gelirleriyle ilgili kazançlarının gelir vergisi beyannamelerini “Hazır Beyan Sistemi” ile kolay, hızlı vergi dairesine gitmeden verebilir ödemelerini kredi kartıyla bu sistem üzerinden yapabilirler.
 
Hazır Beyan Sistemi, banka, sigorta, tapu, doğalgaz, elektrik gibi aboneliklerden alınan bilgilerle kişilerin önceden beyanları hazır bir şekilde sisteme girillir. Mükellef sisteme girdiğinde kendisi için hazırlanmış bilgi ve beyannameyle karşılaşır. Hazırlanmış beyanname doğru ise mükellef beyanı onaylar veya hatalı eksik olan rakam ve bilgileri düzenleyerek yeni bir beyanname oluşturarak onaylanır. Sistem hazır beyana dayalı olarak ilerliyor olsada kişinin beyanı esas kabul edilir.
 
Kira geliri veya diğer gelirleriyle ilgili gelir vergisi beyanı verecek olan mükellefler Hazır Beyan Sistemini kullanarak 1-25 Mart tarihine kadar sisteme girip beyannamelerini verebilirler. Her yıl bu tarihlerde verilen kira geliri beyanı için bir önceki sene elde edilen gelirler esas alınır.

Hazır beyan, kira geliri beyanı ile alakalı sorularınız için www.haticekolcak.com 

  • 0 Yorum