İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER)

1967 yılında kurulan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Türkiye'de konut yapı müteahhitliğinin öncü ve en etkin sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. Üyelerinin ekonomik, mesleki ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamayı, mesleki dayanışmayı sağlamayı ve kamu kurum ve kuruluşlarında temsil etmeyi amaç edinmiştir.

İNDER, çağdaş bilgi ve son teknolojiyi benimseyen, uluslararası standartlara ve meslek ahlakına bağlı girişimcilerden oluşmaktadır. Kuruluşundan bu yana sektöre yön veren İNDER, zaman zaman S.S.K., BAĞ-KUR gibi kuruluşlara da ara hizmet sunmuştur.

İNDER'in öncelikli hedefi, üyelerinin mesleki, teknik ve idari alanda karşılaştığı sorunları, kanun ve yönetmeliklerin yapım süreçlerinde ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişim halinde çözmektir. Bunun için üyelerinden gelen geri dönüşleri titizlikle değerlendirerek sorunları kaynağında ele almayı hedefler.

Müteahhitlik karne süreçleri de İNDER'in yakın takip ettiği konular arasındadır. Sektörün öncüsü olarak, üyelerinin ve sektörün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu süreçleri yakından takip eder.

İNDER, sektördeki diğer disiplinler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde çalışarak, sektörün gündemini oluşturan konularla ilgili vatandaşları bilgilendirici açıklamalar yapar. Bunları yazılı ve görsel medya aracılığıyla paylaşarak kamuoyu bilincini artırmayı hedefler.

Kuruluşundan bu yana sektörün öncü sivil toplum kuruluşu olmaya devam eden İNDER, Türkiye'deki konut yapı müteahhitliği sektörünün gelişimine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor.

4 Mayıs 2024 tarihli Genel Kurul Toplantısında Engin Keçeli Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

  • TOKİ