Kentsel Dönüşüm nedir?

Kentsel Dönüşüm nedir?
25 Ocak 2017 - 16:53
Güncelleme: 28 Ocak 2017 - 12:55

Kentsel dönüşüm olarak bilinen 6306 Sayılı Yasa olarak Afet Riski Altındaki Alanların ve Binaların Dönüştülmesi nedir? Kentsel dönüşüm hakkında bilmek istediğiniz herşey.

Halk arasında kentsel dönüşüm diye bilinen yasal düzenleme 2012 yılında Mayıs ayında resmi gazetede 6306 Sayılı Yasa olarak Afet Riski Altındaki Alanların ve Binaların Dönüştülmesi olarak yasalaştı. Yasa ile birlikte depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü tamamlamış eskimiş ve afete dayanıklı olmayan riskli binalar ile resmi gazetede yayınlanan riskli alanların dönüştülmesi amaçlanıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Ocak 2017 - İstanbul

6306 Sayılı Yasa ile birlikte deprem riski altında bulunan 7 milyon yapının dönüştürülmesi planlanıyor. Yaklaşık 15 milyon yapının yarıya yakının kötü yapı stoğu olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. Bina bazında riskli yapı dönüşümü ve ilan edilen riskli alanlarda kentsel dönüşüm devam ediyor. Konunun uzmanları dönüşümüm daha hızlı yapılması gerektiğini ve ada bazında olmasının gerektiğini ifade ediyor.

\r\nKentsel Dönüşüm yasası kapsamında riskli yapı ve riskli alanda bulunan yapılardaki hak sahiplerine devlet tarafından kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı nüfusun yoğunluğuna göre ilden ile değişim gösteriyor. Buna göre kiracılar, sınırlı ayni hak sahipleri de mülk sahipleri gibi kira yardımı alabiliyorlar. Ayrıca düşük faizli kentsel dönüşüm kredisi, risk raporu kredisi gibi farklı finans yardımlarıda devlet tarafından yapılıyor.

Riskli Yapı olarak en hızlı kentsel dönüşüm süreci Kadıköy Bağdat Caddesi’nde devam ediyor. İstanbul’da farklı ilçelerde toplam 11.062.514,83 metrekare riskli alan resmi gazetede yayınlanarak dönüşüm alanı ilan edildi.

  • 0 Yorum