Türk Vatandaşlığı için 250 Bin USD sınırı

Türk Vatandaşlığı için 250 Bin USD sınırı
30 Eylül 2018 - 18:38

Türk Vatandaşlığı almak isteyen yabancı için büyük fırsat. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak isteyen yabancı 250 Bin USD karşılığı TL tutarında gayrimenkul satın alanlara Türk Vatandaşlığı verilebilecek.

İnşaat ve gayrimenkul sektörü için önemli bir yönetmelik daha bu sabah yayımlandı. Türk vatandaşı olmak isteyen yabancıların gayrimenkul alımlarında belirtilen üst limit düşürüldü. 18 Eylül 2018 itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birlikte önemli değişikliklere gidildi. Türkiye'de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi. Yabancı yatırımcı için daha fazla yatırımın önü açılmış oldu. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Eylül 2018 - İstanbul

Konut üreticileri tarafından vatandaşlık almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların yatırım yapmak suretiyle konut alımı karşılığında Türk vatandaşlığı verilmesinde üst limit olan 1 Milyon ABD Doları (USD) 250 bin ABD doları olarak değiştirildi. Bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi. Bu kapsamda yabancı ülke vatandaşları sadece ev almasına gerek kalmayacak.

Söz konusu ResmiGazete'de yer alan en az 500 Bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payının en az üç yıl elinde tutmak şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen yabancıları Türk Vatandaşlığı alabilecek.

12 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete kararında ise ev alan, yatırım yapan yabancının 1 Milyon Dolar tutarında gayrimenkul alması veya yatırım yapması karşılığında Türk Vatandaşlığı verilmesi öngörülüyordu. İnşaat sektörü temsilcileri ise bu rakamların yüksek olduğunu ve düşürülmesini talep ediyordu.

Resmi gazetetenin bugün kü sayısında yayınlanan yeni düzenleme ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için aşağıda kilerden birini yerine getirmek gerekiyor.

- Karşılamak zorunda olduğu en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara,

- Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye'de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara,

- Belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara,

- Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alınmasında öngörülen tutar sınırı 1.5 milyon dolardan 500 bin dolara, düşürüldü.

Ayrıca, istihdam oluşturma yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılabilmesi için öngörülen istihdam miktarı sınırı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü.

  • 0 Yorum