Kira artışı Haziran'da ne kadar, yüzde kaç uygulanacak? Yüzde 25 kira artış oranı sözleşmelere eklenecek mi?

Kira artışı Haziran'da ne kadar, yüzde kaç uygulanacak? Yüzde 25 kira artış oranı sözleşmelere eklenecek mi?
03 Haziran 2024 - 06:35
Güncelleme: 03 Haziran 2024 - 06:37

Konut kiralarında kritik ay! Mesken kira artış oranı Haziran ayında yüzde kaç olacak, açıklandı mı, ne kadar oldu? Yüzde 25 kira zammı sınırı kalktı mı, Haziran'da devam edecek mi? Bilinmeyenleriyle konutta kira artış oranları ayrıntıları.

2024 yılı Haziran ayında kira artış oranı Mayıs ayı TÜFE oranlarının açıklanmasıyla beraber kesinlik kazanarak kira sözleşmelerine yazılacak. Eski Bakan Berat Albayrak tarafından 8 Haziran 2022’de eklenen geçici madde sayesinde konut kiralarına yüzde 25 kira artış zam sınırı kısa süre sonra 1 Temmuz 2024 tarihine kadar işlenmeye devam edilecek. Bu tarihten sonra ise konut kiraları yüzde 25 zam sınırlaması eski sisteme dönerek ortadan kalkacak. Yeni ay Temmuz ayı itibariyle artık konut kira zammı enflasyon ortalamasına yani, her ay TÜİK tarafından açıklanan bültende yer alan oran baz alınarak 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak kira kontratlarına uygulanacak. Gözler bugün açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyonu ile kira artış oranlarında. Peki, kira zammı oranı Haziran ayında ne kadar olacak, yüzde kaç uygulanacak? İşte, kira artış oranlarına ilişkin son dakika emlak haberi ve konu hakkındaki ayrıntılı bilgiler...

Ülke genelinde milyonlarca ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren yüzde 25 kira sınırı düzenlemesinde sona gelinmiş durumda. Bu ay son kez Haziran ayı kira artışında yüzde 25 oran uygulanacak.

2024 Temmuz ayı ile birlikte ise yasa devreden çıkak. Eskisi gibi yıllık enflasyon rakamlarının ortalaması Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) göre belirlenecek. Mayıs ayı enflasyon rakamları Haziran ayında uygulanacak ve 12 ay sürecek kira artış oranlarında belirleyici olacak. TÜİK enflasyon oranlarını 3 Haziran 2024 tarihinde TÜİK tarafından açıklanacak

HAZİRAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU, YÜZDE KAÇ UYGULANACAK?

2024 Haziran ayında uygulanacak olan mesken ve işyerleri için kira artış oranı TÜİK tarafından henüz açıklanmadı. 3 Haziran tarihinde TÜİK tarafından saat 10:00'da açıklanacak enflasyon verileri ile Haziran ayı kira artış oranları netlik kazanarak sözleşmelere yazılabilecek.

KİRALARA YÜZDE 25 ZAM SINIRI KALKACAK MI, NE ZAMAN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından ilk olarak duyurulan kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının kaldırılmasına ilişkin açıklama ile Temmuz ayı itibariyle eski düzene geçilecek. Henüz bu karar kesin olmamakla birlikte önümüzdeki aya girmeden yasal düzenlemenin yapılacağı öngörülüyor.

1 TEMMUZ SONRASINA DİKKAT! 

Kira artış oranları meskenler için 1 Temmuz tarihi ile değişikliğe uğrayacak. Yaşanan gelişmeler ve son açıklamalar bu yönde. Konut kira zammında eskiye dönülecek. Borçlar Kanunu’nun 344. madde uyarınca 12 aylık enflasyon ortalaması hesabına göre yapılacak. 2 Temmuz sonrası artık konutlarda kira zammı enflasyon ortalamasına yani, her ay TÜİK tarafından açıklanan bültende yer alan oran baz alınarak 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yapılacak.

  • 0 Yorum
  • TOKİ